Get a site

Rodzice maja dom z suporexou 24cm na zaprawie (grubo) plus 16cm zwykłego styropianu i w lecie jest znosnie. Jeśli z silikatem i lepszą izolacja będę miał lepsze odczucia w zimie i lecie to wchodzi w to, Ano tak zagrzeje, że mimo dobrych materialow i ocieplenia, wszyscy znajomi maja w 2-4 letnich domach nawet przy ceramice (poroterm) w lecie w środku kamerowanie kanałów wentylacyjnych nocy nie ma poniżej 26stC przy upalach w domu. Bo na codzien nie nie zyjesz w średnich dobowych temperaturach tylko aktualnych. W czystej postaci marketing. Możesz zbudować ściany zewnętrzne z silikatu ….ale musisz dać warstwę izolacji adekwatną do oczekiwań kW/m2. Ytong sprzedawany jest jako ,,ciepły,,materiał. Należy rozgraniczyć. Materiał konstrukcyjny i izolacja. Ściana nośna ma przenosić obciążenia a nie izolować. Izolacja ma izolować a nie przenosić obciążenia.Tak naprawdę,przy domach ,,murowanych” najlepszym rozwiązaniem jest jak najcieńsza ściana choćby z betonu i suta izolacja.

Beton komórkowy łatwo się muruje, bo jest rzadki i bloczki są duże, a przy tym używa się kleju. Worek wystarcza na 30-50 bloczków w zależności od wprawy i ilości docinek. Ściana wychodzi dosyć tanio (szybka robota) i jest ciepła, ale faktycznie przenikalność akustyczna jest ogromna. Na ściany działowe między pokojami nie nadaje się, a jak już to wyłącznie 24cm. Działówki 12cm można postawić pomiędzy łazienką a korytarzem, albo pokojem i pomieszczeniem technicznym, ale szczerze mówiąc budując drugi raz chyba zrobiłbym z silikatów.

Na zewnętrzne ściany silikat? Przy styropianie 30cm to w sumie nie ma większego znaczenia, ale potrzeba mocniejszych fundamentów i znacznie więcej zaprawy i roboty. W mieście przy drodze owszem warto, ale w cichej okolicy można użyć tańszego i cieplejszego betonu komórkowego.

Żelbet to idealny materiał na ściany. Konstrukcyjnie, bo przy najcieńszej ścianie zapewnia przenoszenie największych obciążeń i akustycznie, bo najlepiej izoluje. Ma za to jedna wadę. Kosztuje za m2 przynajmniej dwa razy tyle co każdy inny materiał. Najbliższy mu jest silikat. Ściana jednowarstwowa, póki nie wyprodukują dostępnego cenowo materiału o właściwościach zbliżonych do betonu ale o lambdzie porównywalnej z PIR/PUR nie ma sensu. Ściana dwuwarstwowa jest lepszym rozwiązaniem.
BK ma jedną poważną wadę. Nie izoluje akustycznie. Do tego niewiadomą jest jego lambda przy sorbcji pary wodnej a ta, w pewnych warunkach może zachodzić. Ceramika to znowu ni pies ni wydra. Jeżeli ma być ocieplana to lepiej, zamiast niej zastosować silikaty. Jeżeli ma być jednowarstwowa, to maksymalne U osiągnie raptem 0,3 W/m2K czyli kiepsko.

About The Author

 
klimatyzacja