Get a site

konstrukcje

na doroslem do decyzji dot. checi budowy domu dla mnie i mojej rodziny (2+2). Idac z duchem czasu i chcac unikac kosztownych i niezbyt oszczednych konstrukcji jak moi rodzice (projekt Grodek z Archetonu) postanowilem wybudowac mniejszy, sprawniejszy, estetyczny ale i ekonomiczny a przede wszystkim energooszczedny parterowy domek w okolicach 120kmw.

Obecnie mieszkam na poddaszu i czerpie pelna geba z urokow takiego rozwiazania:
- skosy od 90cm = male pomieszczenia mimo duzej powierzchni calkowitej,
- upal na poddaszu w lecie dochodzacy do 29-30stC (zamontowalem klime w kazdym pomieszczeniu),
- schody schody schody,
- niepraktyczne okna dachowe,
- w zimie czuje jak w z okolicy okien przy lukarniach zywcem wieje mimo szczelnych okiem,
- w kuchni tylko dolne szafki.

Doradzcie mi prosze, jakie rozwiazania powinienem zaplanowac w budzecie, aby moj dom nie tylko byl funkcjonalny (jakie elememnty projektu dopilnowac i z jakich zrezygnowac) ale rowniez zapewnial komfort termiczny. Obecnie w zimie pomiar wentylacji  utrzymuje temp., na poziomie 20.5-21stC w ciagu dnia oraz 18.5-19.5 w nocy. W lecie przy upalach zalaczam klime schodzac z temp. nie nizej niz do 24-25stC – zapewnia to mily i komfortowy odpoczynek. Czy podobne warunki bede w stanie odwzorowac we wlasnym “energooszczednym domu” zakladajac, ze nie bede montowal klimatyzacji? Domylam sie, ze rekuperator mi na to nie pozwoli a jest to jedyne “nowoczesne” urzadzenie ktore mniej-wiecej znam i wiem jak dziala. ma parterówkę 120 czy 130 m2, większość przeszkleń od południa chronionych przed letnim słońcem sporym okapem, grubo ponad pół metra izolacji w stropie, na ścianach chyba 25 cm styropianu. jego dom jest ciepły zimą, chłodny latem (tak przynajmniej twierdzi), ale nie wiem czy o to Ci chodzi . zimą ogrzewa powietrzną pompą ciepła, twierdzi, że ma rachunki na poziomie 500 zł / rok. latem nie chłodzi chyba w żaden sposób.  Silikat jest bez konkurencji jeżeli chodzi o właściwości konstrukcyjne i akustyczne (pomijając beton ze względu na cenę). Problem akumulacji to nie jest problem tylko silikatu. Z każdym innym będzie dokładnie to samo. Buduj z silikatu. Po 6 latach zastanawiania dalej uważam, że to prawie najlepszy materiał na ściany.

ciepło zimą to izolacja i eliminacja mostków termicznych + orientacja względem stron świata. do tego jakiś odzysk ciepła z wentylacji.

zimno latem to ochrona przed słońcem (odpowiednio dobrane okapy, tak żeby okna południowe zimą były cały czas w słońcu, latem jak najwięcej w cieniu), porządna izolacja przede wszystkim stropu, wentylacja z jakimś gruntowym wymiennikiem ciepła. do tego dodałbym akumulację (wspomniany malux ma dom z silikatu)

Pomozcie prosze. Rozwiazania odpowiadajace za ogrzewanie wody oraz za centralne ogrzewanie i wentylacje to zapewne kluczowy element oszczednego domu i zapewne jeden z wiekszych pozeraczy budzetu. Nie chce eksperymentowac i kupowac niesprawdzonych rozwiazan, pomp ciepla, paneli slonecznych jesli nie zapewniaja takeigo komfortu jak urzadzenia mechaniczne. Miejsce potencjalnej budowy to okolice Warszawy, dzialka – ok 800-1100mkw. Na budowe domu chcialbym przeznaczyc pod klucz nie oszczedzajac na materialach ok 300-350kPLN choc jakis margines sobie do tego dolicze “just in case”.

Do domu bede dociagal gaz ale nie wiem czy to paliwo moze istniec w zgodzie z domem energooszczednym.

About The Author

 
klimatyzacja