Get a site

system

Posiadam mała działke na Pomorzu – 711m2, budowany bedzie dom z183 z pracowni z500. W projekcie mam podane jako źródlo ogrzewania kocioł na paliwo stałe 25kW. Z racji tego iż wraz z małżonką pracujemy chcielibyśmy posiadac takie ogrzewanie które nie wymaga od nas rozpalania, dokładania, składowania opału, rąbania itd. po prostu po powrocie do odmu chcemy odpocząc. STąd poszukiwanie alternatywnego żródła. Zmieniliśmy materiały do budowy aby osiagnąc parametry energoszczędności:
budowany bedzie z ytonga 24cm +15cm styro, wszystkie okna energooszczedne o parametrach min U=0,8, w domu planowana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i instalacja grzewcza w formie podłogówki.
Wstępny koszt wykonania instalacji CO wraz z ww. piecem wyceniłem na 22tys. W projekcie zapotrzebowanie budynku na cieplo wynosi 68W/m2
Pojawiła się jednak koncepcja montazu pompy ciepła – ze względu na usunięcie wszystkich niedogodności związanych z opalem a wymienionych powyżej, z uzyskaniem prawie bezobsługowości a takze niskich kosztów ogrzewania. I tu pytanie : czy pompa powietrze woda ma tu jakies ekonomiczne uzasadnienie a jesli tak to jakie?

Proponuję najpierw policzyć rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na ciepło, bo dobór tego kotła jest z księżyca wzięty i nie ma żadnego związku z rzeczywistością. Wtedy będzie się nad czym zastanawiać, bo teraz nie ma jeszcze do tego najważniejszych danych. Napisz jeszcze jak ocieplasz dach/strop, to na oko oszacujemy o ile machnął się ten kto dobierał kocioł.  montaż klimatyzacji w mieszkaniu  Z drugiej strony piszesz 68W/m2, ale ile to jest sumarycznie dla Całego domu, bo nie wiadomo jak to jest policzone. Kolejna sprawa mieszkasz nad morzem, gdzie klimat jest w miarę łagodny co sprzyja pompie powietrze-woda.
Dom jest fajny i masz szansę go zrobić tak, żeby wymagał bardzo małej ilości energii do ogrzewania.

Gruntowa z kolektorem poziomym odpada ze względu na brak miejsca.
Zastanawiamy się nad pionowym odwiertem – wyliczyłem że przy zapotrzebowaniu około 50W/m2 (po naszych zmianach chyba takie osiągniemy) wystarczy odwiert 120m plus pompa  - cena około 36tys (podłogówke robię sam). Czy myślicie że gruntowa jest w tym wypadku lepsza od powietrznej? czy przy małym zapotrzebowaniu na cieplo budynku ekonomicznie uzasadnione jest montowanie gruntowej pompy ciepła. Jęsli nie – proszę o radę jakie źrodło ogrzewania wybrać aby uzyskać parametry wymienione powyżej.

About The Author

 
klimatyzacja